Kateri pajki živijo v Sloveniji in katerega se je potrebno bati?
| Članek je bil prebran 17.473 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

V Sloveniji imamo srečo, da se nam ni potrebno bati tistih najslavnejših in najnevarnejših pajkov, temveč si jih še vedno ogledujemo izza stekla, v živalskem vrtu ali na kakšni razstavi pajkov. Seveda si jih ogledujemo in jih občudujemo (,,joj, kako kosmati so…”ali pa ”joj, kako grdi so”) in smo pri tem tudi hvaležni, da je med nami in njimi steklo in da smo tako varni pred njihovo strašljivo lepoto.

Prav velikih izkušenj z njimi pa nima nihče. Navajeni smo suhljatih in dolgonogih tako imenovanih ‘suhih južen’, in bolj tolstih in hitrih črnih ‘čričkov’. Pa vendar živijo v Sloveniji tudi druge vrste pajkov, ki jih redkeje opazimo. Kateri so in ali se jih je potrebni bati pa razkrivamo v nadaljevanju.

Koliko pajkov živi v Sloveniji?

Na svetu živi preko 44.540 vrst pajkov. V Sloveniji pa je znanih več kot 700 vrst. Najpogostejši je navadni križevec Araneus diadematus, ki živi v vrtovih in gozdovih. Najpogosteje zapaženi pajek, ki se zelo rad zavleče v kote sob je pajek tresač (suha južina) in pajek krogličar (sorodnik črne vdove, a nenevaren), hišni pajek Tegenaraia in pljuvajoči pajek.

Kdaj je sezona pajkov?

Pajke je mogoče opaziti vse leto. Res pa je, da smo poleti nanje bolj pozorni, saj so okna in vrata pogosteje odprta, zaradi česar pajki lažje pridejo v naš dom. Pa tudi mi preživimo več časa zunaj in jih zato tudi lažje opazimo. Povprečen Slovenec pozna manj kot deset vrst pajkov pravi dr. Matjaž Gregorič iz Biološkega inštituta ZRC SAZU.

Kateri je najbolj strupeni pajek v Sloveniji?

Potrebno je povedati, da kljub splošno razširjenemu strahu, pa večina pajkov ne more škodovati človeku ali ga zastrupiti. Večina jih nima tako močnih čeljusti, da bi zmogli pregrizniti človeško kožo in vanj vbrizgati strup. Izjema so samo nekateri bolj agresivni pajki z močnim strupom, na primer talni pajek Atrax robustus, ki ga je mogoče najti v Sydneyu v Avstraliji, brazilski potujoči pajek ali črne vdove. Te zadnje so nam tudi najbližje. Najti jih je mogoče na Hrvaškem ter v BIH. A celo njihovi piki niso smrtno nevarni. V celotnem 20. stoletju je bilo po vsem svetu samo kakšnih 100 primerov smrti, ki so jih povzročili pajkovi ugrizi. To pa je skoraj zanemarljivo.

Od vseh pajkov, ki živijo v Sloveniji ima najmočnejši strup dolgonogi vrečasti pajek, ki je rad na travnikih, v nekošeni travi. Ugrizne zelo redko, a še takrat bi ugriznjena oseba čutila bolečino le nekaj ur, še zatrdi Gregorič, spominjala pa bi na bolečino ob piku ose.

Če tudi vam ni najbolj prijetno, ko naletite na pajka v vašem domu ali kje zunaj, se poskušajte umiriti, saj, kot rečeno, skorajda ni možnosti, da bi vas pajek lahko zastrupil, saj vas niti ne zmore ugrizniti. Ko boste pa potovali po deželah, kjer živijo tudi nevarnejši pajki, pa se velja pozanimati, kje se nahajajo in kako se jim izogniti.

 

 

© 03. 05. 2024 - BK-Tom.si. Oglaševanje.