BK Tom » Kaj vedeti, preden poiščete delo v Švici?
Delo v Švici – sliši se dobro, saj večina izmed nas na Švico zgleda kot na svetel zgled med evropskimi državami. Švica je zlasti v preteklosti veljala za obljubljeno deželo in zlato jamo, zato ne preseneča, da se tja še danes preseli veliko ljudi, ki menijo, da bodo na ta način lahko zaslužili dovolj denarja in si uredili svoje življenje. Seveda pa Švica ni samo pet minut stran, ampak pomeni temeljito spremenjeno življenje, še posebej, če se za selitev v tujino odloči cela družina z otroci ali par. Švica je tuje kulturno, jezikovno in ekonomsko področje, o katerem se je potrebno pred odločitvijo za delo in selitev tja, dobro pozanimati. Pa si poglejmo, kaj vse je dobro vedeti, preden se odločimo za delo v Švici.
Vzemite si nekaj mesecev za urejanje potrebne dokumentacije. Birokratski postopki namreč lahko vzamejo kar nekaj čas, dobro si je pustiti vsaj nekaj mesecev za to. Prav tako se je potrebno pozanimati, kako je s poklicno uveljavitvijo za določene stopnje izobrazbe, kako zaposljiv je določen poklic, itd. V Švici je potrebno na novo prijaviti novo začasno bivališče, toda papirje je potrebno pravzaprav urejati dvojno. Dokler se namreč oseba ne prijavi, se drugje ne more odjaviti. Odjaviti se je potrebno od davčnega rezidentstva, zavarovanja, uvoziti je potrebno svoj avto, zamenjati vozniško dovoljenje, itd. Ko to urediš v domači držati, je vse potrebno ponoviti še v Švici. Vse skupaj lahko traja tudi eno leto. Situacija je nekoliko lažja, ko oseba zaprosi za rezidentstvo – takrat oseba dobi tudi vabilo za ogled mesta, v katerega se preseli in dobi tudi več priročnikov o življenju v Švici.
- Švica in visoki življenjski stroški- Švica ni samo pregovorna draga, ampak tudi dejansko je draga. Po višini življenjskih stroškov so se med 10 najdražjimi mesti za življenje na svetu tako znašla kar 3 švicarska mesta. To pomeni, da se je potrebno pred odhodom pozanimati, kolikšen bo zaslužek in kolikšni bojo življenjski stroški. Prej se je smiselno tudi pozanimati, ali bodo za pot na delo potrebovali osebni avtomobil in ali se to sploh splača. Osnovne potrebščine so v Švici precej dražje kakor smo vajeni doma, na kar se je dobro pripraviti že pred odhodom tja. To tudi pomeni, da je nujno prisluženi denar drugače razporediti, prav tako je pomembno, da imamo pred odhodom s sabo tudi rezervo, s katero shajamo, dokler ne najdemo službo oziroma dokler ne prejmemo prve plače. Veliko denarja gre zlasti za urejanje dokumentov ter za najemnino.
- Naredite dolgoročni načrt – premislite ali je selitev v tujino nekajletni plan ali pa se na tuje selite za vse življenje. Iz tega vidika se je dobro tudi pakirati, saj je od tega, za koliko časa odhajamo pomembno tudi, kaj vse želimo vzeti s sabo. Večina stvari, ki jih kupujemo v naših trgovinah, pa je seveda mogoče kupiti tudi v Švici.
- Švica – sinonim za učinkovitost, organiziranost, čistočo, visok življenjski standard, boljšo plačo in boljše pogoje dela. To pa po drugi strani pomeni tudi, da se moramo navaditi na stroga pravila ter kazni pri napačnem parkiranju, nedoslednem ločevanju smeti, itd.
- Pred odhodom se naučite nemščine. Nekateri delodajalci tudi obvladanje nemškega jezika navedejo med pogoje za prijavo na delovno mesto. Nekatera delovna mesta (npr. zdravstveni delavci), pa zahtevajo, da tujci opravijo tečaj in izpit iz znanja nemščine.
- Švicarji so precej zadržani, zato je tkanje družbene oziroma socialne mreže nekoliko težje – pričakujte, da si boste morali prijatelje poiskati na novo.
- Delo večina poišče preko zaposlitvenih agentov. Storitve, ki jih le ti nudijo, so včasih za iskalce zaposlitve brezplačni, saj jih plačujejo ustanove, ki iščejo zaposljive kadre. Tako je npr. na področju zdravstva, ki v Švici zelo hitro in uspešno raste, zato iščejo veliko kadra tudi iz tujine. V Švici namreč s svojim zdravstvenim kadrom namreč ne morejo pokriti potreb. Poglejte ponudbo prostih del v Švici!
Morda bi vas zanimalo tudi, kako si lahko izboljšate svoje zaposlitvene možnosti? Preverite tukaj!