Izboljšajte si svoje zaposlitvene možnosti!
| Članek je bil prebran 1.603 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Če tudi vi iščete novo zaposlitveno priložnost, potem vas bo nemara zanimalo usposabljanje na delovnem mestu 2016, s katerim želi Zavod za zaposlovanje nova delovna mesta zagotoviti preko 4500 brezposelnim. Usposabljanje na delovnem mestu ima prednosti tako za iskalce zaposlitve kakor tudi za delodajalce – iskalci si na ta način močno izboljšajo svoje zaposlitvene priložnosti, delodajalcem pa je preko usposabljanja omogočeno kandidate preizkusiti in usposobiti za točno določeno delo. Delodajalcem so za takšno usposabljanje tudi povrnjeni vsi upravičeni stroški.

usposabljanje na delovnem mestuVečino sredstev za izvajanje tega programa je zagotovila Evropska unija (Evropski socialni sklad), od koder je prejetih kar 80 % vseh sredstev. Preostanek, torej 20 %, pa je zagotovila naša država. Večji del razpoložljivih sredstev (60%) je namenjen brezposelnim osebam, ki imajo stalen naslov v vzhodni kohezijski regiji, 40 % pa tistim iz zahodne.

Kateri delodajalci se lahko prijavijo na javno povabilo?

Javno povabilo je namenjeno vse pravnim in fizičnim osebam, ki so v Sloveniji vpisane v Poslovni register. Poleg tega morajo delodajalci izpolnjevati tudi vse ostale pogoje za sodelovanje. Če ustrezajo vsem zahtevanim kriterijem, potem morajo za usposabljanje oddati ponudbo, pri čemer se lahko en delodajalec prijavi za omejeno število brezposelnih oseb, ki jih želi usposabljati.

Kako poteka usposabljanje na delovnem mestu?

Usposabljanje poteka tako, da je brezposelna oseba s strani zavoda najprej napotena na usposabljanje k delodajalcu, za katerega je bila izbrana. Delodajalec mora predhodno z zavodom že skleniti pogodbo o izvajanju usposabljanja na delovnem mestu. Na ta način lahko brezposelne osebe pridobijo nove veščine, izkušnje in znanje, kar jih dela konkurenčnejše na trgu dela tudi po zaključenem usposabljanju. Mnogi, ki se takšnega usposabljanja udeležijo, si s tem močno povečajo možnosti za nadaljnjo zaposlitev. Za delodajalce je takšno usposabljanje priložnost, da spoznajo delavca še preden z njim sklenejo daljšo pogodbo o zaposlitvi, pri tem pa ga v dvo- ali trimesečnem obdobju usposabljanja za določeno delo že izurijo. Dva meseca sta predvidena za usposabljanje na manj zahtevna in enostavna delovna mesta, trije meseci pa za zahtevne in bolj zahtevne delovne naloge.

Usposabljanje na delovnem mestu sicer poteka brez sklenitve delovnega razmerja, kar pomeni, da so udeleženci tekom usposabljanja še vedno prijavljeni na zavodu. Usposabljanje nadzira mentor, ki ga določi delodajalec. Usposabljanje naj bi trajalo polni delovni čas, ne sme pa potekati na praznike ali nedelje.

Koliko zaslužijo udeleženci usposabljanja na delu?

Ker udeleženci med usposabljanjem z delodajalcem ne sklenejo delovnega razmerja in so še naprej prijavljeni na zavodu, jim iz naslova delodajalca ne pripada nobeno plačilo. Namesto tega jim zavod plačuje potne stroške za prevoz na delo ter dodatek za aktivnost. Delodajalec mora udeleženca zavarovati za primere invalidnosti ali smrti na delovnem mestu.

Kako uspešno je usposabljanje na delovnem mestu?

Po do sedaj dostopnih podatkih ima večina delodajalcev in udeležencev s tovrstnim načinom dela zelo pozitivne izkušnje. Med ali po usposabljanju se je tako doslej zaposlilo preko 70 % udeležencev, od tega skoraj polovica (40%) pri delodajalcu, pri katerem so imeli usposabljanje.

Kako poteka vključevanje udeležencev v program usposabljanja na delovnem mestu?

Več o usposabljanju na delovnem mestu pa tule.

 

Preberite več še o spletnem gostovanju!

© 20. 04. 2024 - BK-Tom.si. Oglaševanje.