Prezračevalni sistem z rekuperacijo – luksuz ali nujnost?
| Članek je bil prebran 1.603 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Ste vedeli, da bi morali vsako uro v notranjem prostoru zamenjati kar 70% zraka? Strokovnjaki namreč opozarjajo, da bi bilo potrebno vsako uro zamenjati tolikšne količine zraka v prostoru, da bi bil zrak na ta način ves čas svež, zdrav in čist. V praksi bi to izgledalo tako, da bi vsako uro v dnevu vsaj za 10 minut odprli okna in naredili prepih. Tega seveda velika večina, če ne skoraj vsi, ne delamo. Večina je preko dneva v službah in zato takega zračenja niti ne more izvajati, pa tudi stroški ogrevanja bi se na tak način skokovito povečali, povrh vsega pa bi imeli v notranjosti prostorov ves čas dokaj nizke temperature. Poleti bi imeli na tak način ogromno toplotne dobitke in bi bilo notri ves čas zelo vroče. Hitro lahko ugotovimo, da prostorov z odpiranjem oken ne moremo učinkovito in pravilno zračiti.

prezracevanje-prostorovVgradnja prezračevalnega sistema

V tujini se pomena vgradnje prezračevalnega sistema z rekuperatorjem zavedajo precej bolj kakor pri nas. V Sloveniji se za tak prezračevalni sistem odločajo le redki lastniki pasivnih hiš, večina ostalih pa meni, da je rekuperator še vedno luksuz. Mnogi tovrstnega načina prezračevanja niti ne poznajo. Dovolj je že, če samo spomnimo, da smo pri nas šele v zadnjih letih priča bolj razširjeni uporabi toplotnih črpalk, čeprav so jih v tujini s pridom vgrajevali že pred mnogimi leti. Skratka, spremembe prihajajo k nam počasi, kar pa ne pomeni, da je vgradnja prezračevalnega sistema zares kakšen poseben luksuz. Prej gre za nujnost, če želimo v svojem domu zdrav, svež in čist zrak, s čimer se izognemo slabemu počutju, raznim boleznim, alergijam, nastanku plesni, itd.

Vgradni prezračevalni sistemi delujejo tako, da prezračujejo zrak v notranjosti ves čas – prezračevanje tako poteka avtomatsko, brez sodelovanja človeka, po vnaprej določenem režimu. S tem ti sistemi zagotavljajo energijsko učinkovitost, svojo nalogo prezračevanja pa tudi izvrstno opravijo. Čeprav mnogi mislijo, da je potrebno zrak prezračevati samo takrat, ko smo v prostorih, pa je v resnici izmenjava zraka z zunanjim bistvena tudi tedaj, ko v hiši ali stanovanju ni nikogar. V tem času se namreč iz notranjosti odvajajo vse snovi, ki so potencialno škodljive in katere oddajajo materiali in predmeti v prostorih (pohištvo, gradbeni materiali, čistila, premazi, laki, ipd.). Kroženje zraka, ki poteka ves čas, je tudi edino zagotovilo, da se bomo izognili zidni plesni, ki nastane zaradi previsoke relativne vlažnosti zraka.

Z vgradnjo prezračevalnega sistema se v domu močno poveča nivo bivalnega udobja. Za vgradnjo rekuperatorja se v hiši običajno poišče prostor v kurilnici, od tam pa se nato do posameznih prostorov napelje še cevi za dovod / odvod zraka. Tak prezračevalni sistem deluje na zelo enostaven način – topel zrak iz kopalnice, sanitarij in kuhinje se odvede skozi toplotni izmenjevalnik v okolico. Ta zrak odda svojo toploto zunanjemu zraku, ki se od zunaj dovaja v notranjost hiše ali stanovanja. V kolikor se pozimi želimo izogniti pretiranemu suhemu zraku, se priporoča izbira prezračevalne naprave, ki ima vgrajen entalpijski izmenjevalnik, ki skrbi za zviševanje relativne vlažnosti po potrebi. V stanovanjih se je mogoče odločiti za lokalno prezračevalno napravo, kar je ceneje in tudi iz gradbenega vidika manjši poseg. Takšna naprava zadostuje za kvadraturo do nekje 50 m2. Deluje tako, da en ventilator odvede umazan zrak, ki mu vzame toploto, s katero ogreje zunanji zrak, ki ga dovaja ločen ventilator v notranjost. Ker sta ventilatorja dva, se svež in umazan zrak ne moreta pomešati.

Več o prezračevanju in prezračevalnih sistemih pa si preberite na strani.

Preberite si tudi, kako deluje klimatska naprava!

© 30. 04. 2025 - BK-Tom.si. Oglaševanje.